Код за ЄДРПОУ: 38395183 Україна, 11603, Житомирська обл., м. Малин, вул. Суворова, будинок 83Б
Комунальний заклад " Малинський міськрайонний центр первинної медико - санітарної допомоги"
Вітаю Вас Гість | RSS
Поділитися демо: Основні page
Меню сайту
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 61
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
+1 демо: Основні page
Головна » Файли » Охорона праці та БЖД

Заходи безпеки в електрообладнанні
13.07.2015, 15:57

1.Захисне заземлення електро-медичної апаратури

   Електромедична апаратура займає особливе місце в заладах охорони здоров*я. Вона приносить велику допомогу в діагностиці і лікуванні хвороб, пользу в профілактиці і попередженні професійних захворювань, разом з тим являє собою небезпечне джерело електротравматизму. Саме ця особливість електромедичної апаратури накладує на медичний та обслуговуючий персонал обов*язок суворо дотримуватись правил і інструкцій її  експлуатації і тим самим забезпечувати безпеку обслуговуючого персоналу і пацієнтів.

   Проходячи через тіло  людини електрострум викликає зміни нервової системи, а саме: її подразнення чи параліч, судорожні спазми м*язів, судорожні спазми діафрагми – головного дихального  м*язу в організмі – і серця. Дія електроструму на мозок викликає втрату свідомості. Він також викликає термічну і електролітичну дію. Термічна дія приводить до опіків, електролітична приводить до хімічної зміни складу крові та інших органічних рідин в організмі людини.

   Найбільш характерними причинами ураження електрострумом є:

- випадковий дотик до струмоведучих частин машин, механізмів, обладнання апаратів, приладів і т.д., а також електропроводів, які знаходяться під напругою;

-  поява напруги там, де при нормальних умовах її  не повинно бути,  виконання робіт на розподільчих пристроях, ремонт обладнання, апаратури і т.інш. без відключення джерела струму, з порушенням мір безпеки; 

- погане огородження струмоведучих частин обладнання, апаратури від випадкового дотику;

- використання в особливо небезпечних приміщення переносного  електро-обладнання напругою більш 36 В;

- неякісне заземлення електроустановок, електрообладнання, електроапаратури і т.інш. при їх експлуатації, неправильні дії медичного персоналу та інш.

Для попередження і недопущення нещасних випадків при роботі з електроустановками, обладнанням, а також медичною апаратурою діючими нормами охорони праці і техніки безпеки вимагається, щоб:

  • обладнання всіх електроустановок відповідало діючим Правилам устройства електроустановок (ПУЕ);
  • електроексплуатація установок здійснювалась відповідно з діючими Правилами технічної експлуатації електроустановок споживачів (ПТЕ) і Правилами техніки безпеки при експлуатації електроустановок споживачів (ПТБ).

Безпека людей, які при роботі користуються електромедичною апаратурою, в значній мірі залежить від правильного виконання і експлуатації захисного заземлення  та інших захисних засобів, наприклад устройства захисного відключення.

Вимоги захисного заземлення електромедичної апаратури встановлені Інструкцією по захисному заземленню    електромедичної апаратури в мед закладах України.

 Електромедична  апаратура згідно діючим відомчим нормам ОН 64-1-203-69 по захисту від ураження електричним струмом у випадку порушення робочої  ізоляції виготовляється слідуючих класів: 0I, I, II, III.

До класу 0I, I відноситься апаратура, яка для захисту від ураження електричним струмом у випадку порушення робочої ізоляції підключається за допомогою заземлюючого проводу до заземлюючого пристрою – сукупності заземлювача і заземлюючих провідників.

При експлуатації апаратів цих класів необхідно пам*ятати, що при живленні від мережі з ізольованою нейтраллю всі доступні для дотику металеві частини, наприклад, корпус, штативи, і т.інш. повинні бути обов*язково заземлені.

До класу   II   відноситься апаратура , яка для захисту від ураження електричним струмом має подвійну чи посилену ізоляцію по відношенню до частин мережі ланцюга.

Апаратура класу  II   (по відношенню до апаратури класу 0I, I ) не має захисного заземлення.  Шнур живлення  у цих апаратів має нормальну вилку без заземлюючих контактів.

До апаратури класу  III    відноситься апаратура, розрахована  на  живлення постійним чи перемінним струмом з напругою не більше 24 В.

 

2. Вимоги до заземлюючого обладнання електромедичної апаратури.

Обладнання захисного заземлення електромедичної апаратури  повинно відповідати вимогам діючих Правил устройства електроустановок (ПУЕ), Будівельним нормам і правилам  (СНиП), а також вимогам Інструкції  по захисному заземленню електромедичної апаратури.

Для захисного заземлення електромедичної апаратури різного призначення необхідно застосовувати одне загальне заземлююче обладнання. Для енцефалографів – окремий контур заземлення.

Заземлювачі розділяються на природні і штучні. В якості природних заземлювачів рекомендується використовувати прокладені в землі водопровідні труби та інші металеві частини артезіанських криниць, свердловин, металеві шунти гідротехнічних споруд, металеві конструкції і арматуру залізобетонних конструкцій будівель і споруд і т.п., які мають ненадійне з*єднання з землею і опір розсіюванню струму не більше 40 м для мереж з ізольованою нейтраллю і не більше 100 м для повторного  заземлення нульового провода в мережах з глухо- заземленою нейтраллю.

Забороняється  використовувати в якості природніх заземлювачів трубопроводи горючих рідин, горючих і вибухонебезпечних  газів, трубопроводи які покриті ізоляцією для захисту від корозії, заземлювачі грозозахисту.

В якості штучних заземлювачів необхідно використовувати вертикально занурені в землю електроди із стальних  труб, углової сталі, стальних стержнів і т.п., а також горизонтально прокладені стальні полоси, круглу сталь і т.п.

Забороняється використовувати в якості  заземлюючих провідників електромедичної апаратури водопровідні труби, які проходять в будівлі, мережі центрального опалення, каналізації і трубопроводи для горючих і вибухонебезпечних сумішей.

Всяке використання магістралі заземлення не за призначенням категорично забороняється. Послідовне включення в заземлюючий провідник декількох апаратів  чи декількох заземляючих частин апарата забороняється.

Приєднання заземлюючого провідника до не струмоведучих металевим частинам апарату повинно проводитись за допомогою зажима захисного заземлення апарата. Біля зажиму повинен стояти знак заземлення.

Пересувна і переносна електромедична апаратура класу      повинна заземлюватись окремим мідним, гнучким і ізольованим провідником перерізом не менше 1,5 мм кв.

Категорія: Охорона праці та БЖД | Додав: Expen
Переглядів: 1039 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar
Вхід на сайт
Пошук
Друзі сайту
  • uCoz Community
  • uCoz Manual
  • Video Tutorials
  • Official Template Store
  • Best uCoz Websites